homebaner

Usługa druku 3D

Nasza usługa druku 3D oferuje części użytkowe i zamienne oraz prototypy dla różnych branż przemysłowych. Drukujemy trójwymiarowo przy zastosowaniu różnych materiałów, głównie w technologiach:

  • FDM (Fused Deposition Modeling) – nanoszenie warstw z materiałów ulegających stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury
  • SLA (Stereolitografia) – utwardzanie fotopolimeru (światłoczułej żywicy) przy użyciu wiązki lasera
  • SLS (Selective Laser Sintering) – spajanie sproszkowanych polimerów wiązką lasera (spiekanie)

Główne problemy, które rozwiązuje usługa druku 3D?

Drukowanie 3D wspiera różne sektory działalności i branże przemysłowe. Jest to ekonomiczna metoda produkcji nawet skomplikowanych i trudnodostępnych części w małych seriach. Zatem jeżeli:

  • Chcesz zamówić pojedyncze egzemplarze brakujących części
  • Chcesz wykonać prototypy
  • Chcesz zlecić produkcję nie seryjną, której nikt nie chce się podjąć
  • Potrzebujesz szybko narzędzi lub elementów, które są trudne do wyprodukowania w tradycyjnych technologiach
  • Konieczne do kontynuowania produkcji są Ci elementy, których czas dostawy jest bardzo długi, a Ty nie możesz sobie pozwolić na straty spowodowane przestojem.

Jeżeli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś  „tak”, skontaktuj się z nami, pomożemy Ci terminowo realizować Twoje cele i rozwijać swoją działalność przy pomocy nowych technologii. Skonsultujemy Twoje przedsięwzięcie, aby dostosować nasze możliwości, do Twoich aktualnych potrzeb.

Umiemy szybko reagować.

Stawiamy na rozwój.

Druk 3D w odróżnieniu od tradycyjnych metod produkcji nie wymaga uruchamiania całego parku maszynowego, co pozwala na oszczędność pieniędzy i przede wszystkim czasu, zapewniając tym samym, szybką realizację. Rozwiążemy Twoje problemy, drukując dokładnie to, czego potrzebujesz, w ilości, jakiej potrzebujesz w konkurencyjnych cenach.

Pomożemy Ci rozwinąć swój biznes i zostać liderem w twojej branży.

Co zyskasz, korzystając z usług druku 3D w Schwarz Technology Poland?

Druk 3D ma wiele zastosowań, pozwoli Ci on niewielkim kosztem zadbać o regularność produkcji oraz dostaw do Twoich klientów. Dzięki możliwościom, jakie daje, możesz niedużym kosztem (na pewno dużo niższym, niż koszty tradycyjnych metod produkcji) podjąć się próby usprawnienia Twojej firmy lub wprowadzenia w niej nowych standardów.

Drukując u nas w 3D, masz możliwość szybkiego zamówienia:

  • Małych serii części użytkowych i zamiennych
  • Prototypów
  • Elementów o skomplikowanej geometrii
  • Elementów niedostępnych w produkcji.

Dzięki naszym usługom otrzymasz w krótkim czasie potrzebne Ci modele lub elementy, bez konieczności inwestowania w technologie.

Pomożemy Ci wybrać optymalne rozwiązania dla Twojego biznesu i usprawnić produkcję, niezależnie do tego, w jakiej branży.
Więcej informacji i darmową wycenę otrzymasz wypełniając formularz kontaktowy, dzwoniąc do nas lub pisząc na adres w stopce.

Skontaktuj się z nami już teraz, nie czekaj aż, wyprzedzą Cię inni.

Zastosowanie druku 3D w przemyśle

Druk 3D pozwala na utrzymanie produkcji przez cały czas przez szybkie zamówienie i otrzymanie części użytkowych i zamiennych oraz prototypów. W zależności od wybranej metody i materiału można utrzymać elementy o różnych właściwościach, w zależności od tego, czy w danym zamówieniu wymagana jest wytrzymałość, czy też elastyczność lub precyzyjne wykonanie różnych elementów.

Obsługujemy:

  • Branżę transportową – motoryzacyjną, kolejową, lotniczą
  • Przemysł maszynowy
  • Branżę medyczną i biotechnologiczną
  • Mechanikę precyzyjną
  • Przemysł spożywczy
  • Elektrotechnikę
  • Hydraulikę i budownictwa
  • Jubilerstwo

Co to jest druk 3D?

Druk 3D polega na tworzeniu elementów na podstawie trójwymiarowego modelu przez utwardzanie go warstwa po warstwie. Nazywane jest ono inaczej wytwarzaniem addytywnym lub przyrostowym i jest to proces trójetapowy. Najpierw w specjalnym programie do pracy w środowisku CAD, MCAD, CAX czy podobnym tworzony jest trójwymiarowy projekt, który następnie jest drukowany przez drukarkę 3D i wykańczany tak, aby finalnie uzyskać dokładny i wytrzymały produkt.

Drukowanie 3D jest alternatywą np. dla tradycyjnej produkcji wtryskowej, pozwala na oszczędność materiałów oraz wykonanie małych serii lub pojedynczych prototypów bez ponoszenia dużych kosztów.

Aby elementy wyprodukowane metodą wydruku 3D były precyzyjne i spełniały wszystkie funkcje, jakich się od nich oczekuje, konieczne jest zastosowanie zaawansowanych drukarek 3D. Ponadto dysponujemy wykwalifikowaną kadrą, która dobrze zna się na swojej pracy. W Schwarz Technology Poland szanujemy Twój czas, bo wiemy, jak jest ważny. Zamówisz u nas, wszystko, czego potrzebujesz w krótkim czasie, dzięki czemu unikniesz opóźnień w Twojej firmie i będziesz mógł sprawne prosperować, przez cały czas.

Metody druku 3D

Drukowanie trójwymiarowe opiera się o warstwy, są one ułożone jedna na drugiej, tworząc odwzorowanie projektu, każda z warstw jest cienkim, poziomym przekrojem drukowanego obiektu. Im mniejszej wysokości są warstwy, tym większa jest jakość wydruku, bezsprzecznie wizualnie przekłada się to na gładkość wydrukowanych powierzchni i jakość całego modelu.

Projekty o dużej rozdzielczości (dużej ilości warstw) będą lepiej się prezentować i będą bardziej precyzyjne. Jakość projektów zależy również od zastosowanego materiału. Filament, bo tak profesjonalnie nazywa się tworzywo wykorzystywane do druku 3D, zazwyczaj jest sprzedawany na szpulach, które zakłada się w drukarkach. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są tworzywa termoplastyczne, które można dowolnie kształtować pod wpływem wysokiej temperatury, należą do nich plastik, metal i światłoczuła żywica.

Technologie druku 3D, jakie oferuje Schwarz Technology Poland

Oferujemy różne technologie produkcji przyrostowej, w tym 3 z najpopularniejszych:

FDM – Fused Deposition Modeling

Jest to jedna z najpopularniejszych metod druku 3D, która polega na nanoszeniu warstw z materiałów ulegających stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Stopniowy materiał jest wyciskany przez małą dyszę o wielkości dziesiątych części milimetra, co pozwala na dokładne odwzorowanie elementów projektu. Druk 3D technologią FDM pozwala na szybką realizację zamówienia.

Dodatkowo jest to przystępna cenowo metoda, co z pewnością jest istotnym faktem dla małych przedsiębiorstw oraz nowopowstałych firm, gdzie często ograniczony budżet wymaga oszczędności. Druk 3D techniką FDM pozwala na:

  • Tworzenie funkcjonalnych prototypów
  • Tworzenie dokładnych produktów
  • Produkcję elementów w małych seriach

Technika druku 3D FDM nazywana potocznie drukowaniem z plastiku, jest obecnie najpopularniejszą metodą druku 3D na świecie. Używa się w niej głównie materiałów, takich jak:

  • ABS (popularny termoplast stosowany w przemyśle, który można łatwo przetworzyć. ABS jest odporny na niskie temperatury, twardy oraz wyjątkowo wytrzymały)
  • PLA (materiał produkowany na bazie związków organicznych)
  • Nylon (wytrzymałe tworzywo wykorzystywane np. do produkcji lin)
  • PETG (popularny materiał, znany głównie z tego, że wytwarza się z niego butelki, jest bardzo wytrzymały)
  • TBL (elastyczne tworzywo o właściwościach przypominających gumę)

SLA – Stereolitografia

Jest to technologia druku 3D, która polega na utwardzaniu fotopolimeru (światłoczułej żywicy) przy użyciu wiązki lasera. Znajduje zastosowanie we wszystkich branżach, gdzie wymagana jest szczególna precyzja każdego elementu produkowanego modelu, w szczególności w branży:

  • Motoryzacyjnej
  • Biotechnologicznej
  • Medycznej
  • Jubilerskiej

Szerokie zastosowanie tej technologii jest uzależnione od możliwości użycia różnych tworzyw. W zależności od tego, na co się zdecydujemy, finalnie otrzymamy produkty o różnych fizyczno-chemicznych właściwościach. Technologię druku 3D SLA stosuje się w produkcji małoseryjnej oraz jednostkowej.

W odróżnieniu od techniki FDM, gdzie najczęściej do drukowania wykorzystywana jest dysza  wielkości ok. 0,4 mm, w przypadku SLA drukarka może mieć rozmiar plamki o wielkości 140 mikrometrów, co gwarantuje dużą dokładność wszystkich wymiarów i ich gładką powierzchnię.

Ze względu na to, że materiały, jakie stosuje się w SLA są bardziej kruche niż te wykorzystywane w druku FDM czy SLS nie stosuje się ich do produkcji elementów, które muszą przenosić znaczną siłę.

Reasumując w technologii SLA wykorzystuje się światłoczułe termoutwardzalne polimery występujące w postaci płynnej, np.:

  • Standardowa żywica (materiał, który gwarantuje gładkie wykończenie produktów)
  • Żywica gumowa (tworzywo przypominające gumę, o dużej elastyczności, jednak o mniejszej dokładności wymiarowej niż np. standardowa żywica)
  • Żywica dentystyczna (jest to materiał wysokiej jakości, bardzo odporny na ścieranie)
  • Żywica wysokotemperaturowa (jest odporna na bardzo wysokie temperatury)
  • Przezroczysta żywica (jak nazwa wskazuje, jest to materiał pozwalający na produkcję przezroczystych elementów, jednak aby uzyskać gładkie powierzchnie, wymaga starannego post-processingu)
  • Żywica lana (tworzywo to wykorzystuje się głównie w produkcji wzorów form, jest ekologiczne, po wypaleniu procent popiołu jest niski)
  • Twarda żywica (jest to wytrzymały materiał o właściwościach podobnych do ABS, jest łatwy w przetwarzaniu, jednak niestety pod wpływem ciepła szybko się zniekształca)

SLS – Selective Laser Sintering

Ta technologia druku 3D z kolei polega na spajaniu sproszkowanych polimerów wiązką lasera (spiekanie). Technologia SLS pozwala na szybkie i relatywnie tanie wykonanie części zamiennych o dużej wytrzymałości mechanicznej i dokładnych wymiarach dla wielu gałęzi przemysłu, głównie tam, gdzie wymagane są wytrzymałe elementy, dlatego też często korzysta z niej przemysł samochodowy, kolejowy i lotniczy.

Uzyskanie dużej dokładności jest możliwe przez to, że w technice tej, nawet w przypadku skomplikowanych geometrycznie modeli nie są wykorzystywane materiały podporowe, ponieważ ich funkcję pełni sam niespieczony polimer (który może być potem ponownie wykorzystany). Dodatkową zaletą tej techniki druku 3D, jest wytrzymałość modeli i wysoka udarność, co pozwala na wykończenie poprzez piaskowanie i lakierowanie.

Technika SLA pozwala stworzyć niemal każdy model, dlatego jest często wykorzystywana przez zakłady produkcyjne na etapie prototypowania nowych produktów lub ich elementów oraz w przypadku małoseryjnej produkcji.

Materiały wykorzystywane do druku laserowego SLS:

  • Poliamid PA12 (najpopularniejszy materiał do druku 3D o podwyższonej wytrzymałości, jest odporny na chemikalia i umożliwia pracę przy wysokich temperaturach)
  • Poliamid PA-GF (tworzywo na bazie poliamidu z dodatkiem szklanych kulek, co zwiększa trwałość i sztywność produktu, sprawdza się w przypadku produkcji elementów pracujących cyklicznie lub w środowisku o wysokiej temperaturze)
  • Poliamid 2241-FR (ognioodporny materiał wykorzystywany w lotnictwie oraz przy aplikacjach elektronicznych)
  • TPU 92A-1 (gumo podobny elastomer powszechnie używany w przemyśle ze względu na swoją elastyczność i giętkość oraz dobre właściwości odkształcenia zwrotnego)
  • Alumide (tworzywo powstałe na bazie poliamidu i aluminium, które może być wykorzystywane przy wysokich temperaturach i jest dobrym przewodnikiem ciepła).

Zapraszamy do kontaktu za pomocą formularza, skrzynki e-mail czy kontaktu telefonicznego.

Przykładowe realizacje:

Dane firmy

Schwarz Technology Poland Sp. z o.o.
Ul. Karola Olszewskiego 6
25-663 Kielce
Sąd Rejonowy w Kielcach
X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS 0000631890
NIP 9591975926
Regon 365195370
BDO 000202700
Kapitał zakładowy: 1 500 000 zł